Amandina Lovasudvar Csókakő
„A lovaglás egyfajta magatartásforma is, hiszen a ló megtanítja az embert viselkedni.” /Dallos Gyula/


MENÜ

A ló és az ember

 

A lovaglás mély egymásrautaltsági viszony ember és ló között, ezért ezt a sportot csupán olyanoknak ajánlhatom, akik képesek szeretni az állatokat, figyelni rájuk és legalább egy kicsit megértik a jelzéseiket. Ha már a lovaglás mellett döntött valaki, számos lehetőség közül válogathat: a hobbilovaglástól a versenyekig, a kezdő szinttől a profiig mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Testben és lélekben is fejleszt, erősít, sőt terápiás céllal is alkalmazható.

Körülbelül ötezer évvel ezelőtt az ember rájött, hogy a vándorló életmódjához szükséges eszközök szállítására és a vadászatban is kiválóan társa lehet a ló, ezért háziasította.

Később a végtelen pusztákat lovaik hátán hódították meg a nomád népcsoportok, köztük az ősmagyarok, akiknek hátrafele nyilazó, lovas harci technikájától egész Európa rettegett. A harcmodor és a sikerek számos legendát szültek, amelyekből az utókor pontosabb képet kaphatott a használt eszközökről és felszerelésekről is.

A 18. században a magyar huszárság létrejöttével ismét nagyobb hangsúly helyeződött a lovas hagyományra. Napjainkban a Hortobágy, a csikósok, felszerelésük és különféle mutatványaik tipikus magyar jelképeknek számítanak.

 

Akár a hagyományok ápolása végett, akár sportolási, akár kikapcsolódási céllal választja valaki a lovaglást, mindenképpen jó döntést hoz. Legfontosabb előnye, hogy kiválóan fejleszti az izomzatot, különösen a comb-, hát-, láb-, és hasizmokat. Mindezek mellett még számos olyan izomcsoportot és ízületet is megmozgat, amit más "hétköznapi" sport nem, így egy kiadós lovaglás után garantált az izomláz.

A szabad levegőn végzett tevékenység javítja a vérkeringést, és jó közérzetet biztosít. A pozitív fizikai hatások mellett nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt sem, hogy a lovaglás kölcsönös kiismerést és figyelmet igényel, ezáltal javítja a lovas koncentrációs képességét és gyorsítja a reflexeit. Ma már az is bizonyított tény, hogy az állatok - így a lovak közelsége is - elősegíti a bizonyos betegségekből való felépülést, és javítja az immunrendszert. 

 




Hírek

Asztali nézet